A Krpt-medence rksge
Rviddel azutn, hogy a Krpt-medence jl megalapozott gazdasgi, kulturlis s politikai egysgt sztrobbantottk a zaboltlan rzelmek s a feleltlen politikai kalandvgy, egyre tbben jttek r arra, hogy azok a trsgek, ahol szzadokon t j nhny nemzetisg lt egyms mellett, teljesen klnbz problmkat vetnek fel, mint azok, amelyeknek homogn a npessge. A tbbnemzetisg orszgok esetben a szertelen/fktelen demokrcia pp olyan rtalmas s veszlyes, mint a szlssges nacionalizmus, mert elsegti, hogy a tbbsgi nemzet felttlen uralmat gyakoroljon az sszes ltez nemzetisg felett. Msrszt ott, ahol a nemzetisgi csoportok vszzadokon keresztl gyakorlatilag tfedik egymst, lehetetlen brmifle hatrvonalat hzni kzttk anlkl, hogy valamifle kisebbsgi sttuszba degradlnnk ket, annak sszes borzalmas kvetkezmnyvel, amit ma ez a kifejezs takar.
Az a bevndorl, aki engedlyt kapott arra, hogy Amerika fldjre lpjen s ott letelepedjen, g a vgytl, hogy asszimilldjon s amerikaiv vljon. Egy nemzetisgi csoport azonban, mely sok vszzadon t lt egy adott terleten, nem fogja feladni sajt nyelvhez, kultrjhoz s nrendelkezshez val jogt csupn azrt, mert valamifle katonai vagy politikai helyzet folytn szlfldjn egy nagyobb s ersebb szomszdos nemzet tvette a hatalmat. Az olyan nevek, mint a nmet, magyar, horvt, szlovk vagy romn, olyan embereket takar, akiknek kzs szrmazsa, kultrja s nyelve az vszzadok sorn sajtosan megklnbztethet s klnll nemzeti entitss fejldtt. Ezrt ezek a nevek nem "orszgokat" jellnek, mint "Amerika", "Kanada" vagy "Brazlia", hanem klnbz htter npeket, amelyek abban a fldben gykereznek, amelyet trtnetk s kultrjuk ltal megrkltek. Ezrt rendelkeznek bizonyos elidegenthetetlen jogokkal, amiket figyelembe kell venni: a nyelvkhz s kultrjukhoz val jogot, tovbb az nrendelkezshez s nkormnyzshoz val jogukat. Egyetlen olyan "tbbsgi" nemzetnek, amelynek katonai ervel vagy politikai manverezssel sikerlt egy ms nemzetisgek ltal lakott terleten megszereznie a hatalmat, sincs joga ahhoz, hogy kiirtsa, erszakkal asszimillja ket, ervel eltvoltsa szlfldjkrl, vagy hogy megtagadja tlk a nyelvkhz, kultrjukhoz s nrendelkezskhz val jogukat.
Ezrt abszolt szksges, hogy az ilyen tbbsgi nemzet ltal ltrehozott llamforma elg rugalmas legyen ahhoz, hogy szavatolja a megfelel korltozsokat a "tbbsgi hatalom" gyakorlsa sorn, valamint ahhoz, hogy a nemzeti kisebbsgeket elfogadja olyan adminisztratv s kulturlis entitsknt, amelyeknek teljes autonmija van az orszg politikai keretein/berendezkedsn bell. Olyan terleteken s trsgekben, ahol a klnbz nemzetisgek szoros egyttlse elkerlhetetlen, minden nemzetisg jogait tiszteletben kell tartani a kt- s hromnyelvsg segtsgvel a nyilvnos helyeken, hivatalokban, iskolkban stb., egytt azzal a jogukkal, hogy megfelelen kpviselik ket a helyi nkormnyzatban.
Az elmlt szzadok feudalista rendszerben nem voltak tbbsgi s kisebbsgi problmk Kzp-Eurpban. Csupn osztlyok voltak: jobbgyok, brlk, szabad parasztok, kereskedk, kalmrok, hivatalt viselk, oktatk, a papsg, a kisnemessg s az arisztokrcia. Az orszgot a nemessg kormnyozta. A Krpt-medencben, amit 1000-tl 1920-ig Magyar Kirlysg vagy "Szent Istvn koronjnak fldjeknt" ismertek, a kormnyzs nyelve a 19. szzad els felig a papsg ltal elterjesztett latin volt, ami szerte Eurpban a mvelt osztlyok "nemzetkzi nyelve" lett. A helyi nkormnyzatok nyelve azonban mindig is a jobbgyok, brlk, parasztok, kereskedk s kalmrok nyelve volt, akik a falvakban, vrosokban s a kerletekben ltek; mindegyik nemzetisgnek megvolt a maga temploma s iskolja, melyet a fldesurak pttettek s tartottak fenn. Ezek kztt a fldesurak kztt, a nemessg soraiban, a magyarok mellett volt szmos nmet, horvt, szlovk, romn s szerb, akik kulturlisan s nyelvileg is beilleszkedtek a fels osztlyba, s "magyar nemesknt" tevkeny szerepet jtszottak a kormnyzsban.
A tbbsg kontra kisebbsg problma a francia forradalom utn ttte fel fejt, amikor a "nacionalizmus" mint olyan megszletett. A magyar kirlysg alkotmnynak ksznheten a klnbz nemzetisgek kultrja s nrendelkezsi joga biztostva volt. A magyar tbbsg s a klnbz nemzetisgi csoportok kztti torzsalkodst Bcsbl sztottk a 18. s 19. szzadban, amikor Magyarorszg megksrelte lerzni a Habsburg-uralmat s visszanyerni fggetlensgt. A jl ismert "oszd meg s hdtsd meg" mottnak engedelmeskedve a csszri kormny sikeresen fordtott egyms ellen nhny nemzetisget, klnsen az erdlyi romnokat a magyarok ellen gy, hogy nekik grtk a lzad magyar nemessgtl elkobzott fldeket. Miutn az ifj Ferenc Jzsefnek sikerlt az orosz cr segtsgvel levernie a szabadsgharcot s hszvi kegyetlen elnyomssal bntette a magyarokat, az egyms mellett l nemzetisgei ezen ellentte ersdtt. Az 1867-es kiegyezst kveten, amikor a csszrt vgl elismertk magyar kirlynak, cserbe pedig a magyar orszggyls jra sszelt s Magyarorszgot hivatalosan "egyenl flknt" elismertk a dualista Monarchin bell, a gyllet magjai mr megmrgeztk a lelkeket. A magyarok nem feledhettk azt, hogy a Kossuth Lajos vezette 1848-as szabad kztrsasgot az osztrk csszr gyzte le romn, horvt, szerb s romn szrmazs szomszdaik segtsgvel. Szintn nem feledhettk azokat a borzalmas atrocitsokat, amelyeket ezek a nemzeti kisebbsgek kvettek el a magyar vrosok s falvak vdtelen lakosai ellen.
Msfell a nemzetisgeknek teljes fggetlensget grtek az osztrk uralom alatt, s egyre csak kvetelseiket hangoztattk az jjalaktott magyar orszggylsben. A nvekv ellentteket feleltlen politikusok kihasznltk, akik nem trdtek az orszg jvjvel, csupn sajt nemzetisgi csoportjuk jvjvel. Ezeknek a manipulciknak ksznheten a magyar kirlysg ezerves, tbbnemzetisg llamkomplexusa az I. vilghbor utn tbb kisebb nemzetllamra szakadt, gazdasgi pusztulst s nehzsget hozva az egsz Krpt-medencre, s hihetetlen szenvedst azokra, akik hirtelen elnyomott kisebbsg, idegen orszgok msodosztly llampolgrai lettek sajt szlfldjkn.
Igaz, hogy a mindkt vilghbort kvet bkeszerzdsek tartalmaztak a kisebbsgek vdelmre vonatkoz klauzkat. Ezek a kittelek azonban nem csak hogy nem voltak egyrtelmen megfogalmazva, de a bke ltrehozinak nem sikerlt trvnyi hatsgot ltrehozni a kisebbsgi panaszok szmra. Ily mdon a kisebbsgeknek nem volt hov fordulniuk az uralkod tbbsg kzigazgatsi, trsadalmi, politikai, kulturlis s gazdasgi tlkapsaival szemben. "Jogaik" csak papron lteztek, a gyakorlatban nem.
Ma mr bizonytott tny, hogy az I. vilghbor gyztes hatalmai ltal elkvetett hibk fektettk le a II. vilghbor alapjait. Utna a hibk mg nagyobbak lettek. Ma Romnia, Csehszlovkia, Jugoszlvia s Belorusszia (ami szintn a Krpt-medence rsze, s a Szovjetuni tartja megszlls alatt) kisebbsgeinek helyzete rosszabb, mint valaha, s az ENSZ chartja szerint "kulturlis npirtsnak" minsl. Romnia esetben a kormny s a politikai rendrsg kisebbsg ellen elkvetett brutlis cselekedeteit nevezhetjk zig-vrig npirtsnak: az egsz civilizlt vilg gbekilt szgyennek. (Lsd: "Genocide In Transylvania, a Documentary", Danubian Press, 1986.)
Ers rzsnk, hogy a vilgbke rdekben minden szabad frfinak s nnek ktelessge azrt dolgozni, hogy vget vethessnk az elnyomsnak, az igazsgtalansgnak s az emberi szenvedsnek mindenhol a vilgon. A Krpt-medence hatrozottan olyan hely, ahol az igazsgtalansg, az elnyoms, az ldztets s az emberi szenveds burjnzik. A helyzet orvoslsa rdekben elszr is ki kell bkteni az egyms mellett l nemzetisgeket, aztn krltekinten megjtani a jelenlegi struktrt. A kis nemzetllamok tmrlst, ahol mindegyiknek sajt nacionalisztikus tendencija van, mellyel prblja megfojtani nemzeti kisebbsgeit, nagy s mindent magba foglal egysggel kell felvltani, mely kpes sszehangolni a trsg gazdag termszeti forrsaira pl ipart s kereskedelmt, s ugyanakkor otthona mindenkinek, ki ott l, brmilyen nyelvet beszljen is.
Ez a cl; s ezennel felhvunk minden j szndk s szinte gondolkod embert, hogy gondolkodjon el a problmn. Brki, aki azt hiszi, tallt megoldst, egy mkd tletet: ossza meg velnk ennek a negyedvi folyiratnak a hasbjain, melyet a Krpt-medence igazsgos bkjnek szenteltnk.
|